  • TCJD226M025R0060
TCJD226M025R0060
advertisement
Manufacturer No:
TCJD226M025R0060
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJD226M025R0060
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD226M025R0060
Purchasing and Inquiry
TCJD226M025R0060 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 60mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 22μF.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 25V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
TCJD226M025R0060 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 25V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD226M025R0060 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD226M025R0060 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCJD226M025R0060
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm