  • TCJD227M006R0025
TCJD227M006R0025
advertisement
Manufacturer No:
TCJD227M006R0025
HK JDW NO:
66-TCJD227M006R0025
Datasheet:
TCJD227M006R0025
Purchasing and Inquiry
TCJD227M006R0025 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 2.1A.For high efficiency, you should maintain the 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).132μA is supported by it.With 220μF capacitance, it operates.The unit operates at a DC voltage of 6.3V to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.With a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, it is capable of stable operation.
TCJD227M006R0025 Features
2.1A ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 132μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD227M006R0025 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD227M006R0025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD227M006R0025
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm