  • TCJD227M006R0025E
TCJD227M006R0025E
advertisement
Manufacturer No:
TCJD227M006R0025E
HK JDW NO:
66-TCJD227M006R0025E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJD227M006R0025E Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 25mOhm @ 100kHz.220μF is the capacitance of the device.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 6.3V allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
TCJD227M006R0025E Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJD227M006R0025E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD227M006R0025E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD227M006R0025E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm