  • TCJD227M006R0035
TCJD227M006R0035
advertisement
Manufacturer No:
TCJD227M006R0035
HK JDW NO:
66-TCJD227M006R0035
Datasheet:
TCJD227M006R0035
Purchasing and Inquiry
TCJD227M006R0035 Overview
The ripple current for this part is 1.8A.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 35mOhm @ 100kHz.The leakage current is 132μA.This device operates with a capacitance of 220μF.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 6.3V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
TCJD227M006R0035 Features
1.8A ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 132μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD227M006R0035 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD227M006R0035 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD227M006R0035
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm