  • TCJD337M004R0050E
TCJD337M004R0050E
advertisement
Manufacturer No:
TCJD337M004R0050E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJD337M004R0050E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJD337M004R0050E Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 50mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 330μF, it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.This voltage - Rated at 4V - allows the device to be highly efficient.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
TCJD337M004R0050E Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
TCJD337M004R0050E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD337M004R0050E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
  • LCD TV
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCJD337M004R0050E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm