  • TCJD337M006R0012
TCJD337M006R0012
advertisement
Manufacturer No:
TCJD337M006R0012
HK JDW NO:
66-TCJD337M006R0012
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJD337M006R0012 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 12mOhm @ 100kHz for high efficiency.A 330μF capacitance is used to operate it.The voltage rating of the DC is 6.3V to ensure reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
TCJD337M006R0012 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD337M006R0012 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD337M006R0012 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD337M006R0012
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm