  • TCJD476M020R0055
TCJD476M020R0055
advertisement
Manufacturer No:
TCJD476M020R0055
HK JDW NO:
66-TCJD476M020R0055
Datasheet:
TCJD476M020R0055
Purchasing and Inquiry
TCJD476M020R0055 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 55mOhm @ 100kHz.Capacitance 47μF governs its operation.It operates with the voltage - rated DC of 20V to ensure its reliability.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.With a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, it is capable of stable operation.
TCJD476M020R0055 Features
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 20V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD476M020R0055 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD476M020R0055 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD476M020R0055
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm