  • TCJE157M016R0040
TCJE157M016R0040
advertisement
Manufacturer No:
TCJE157M016R0040
HK JDW NO:
66-TCJE157M016R0040
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJE157M016R0040 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1828mA.For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).There is 240μA leakage current in this capacitor.The capacitance is 150μF when it operates.It operates with the voltage - rated DC of 16V to ensure its reliability.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.The maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
TCJE157M016R0040 Features
1828mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 240μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJE157M016R0040 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJE157M016R0040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJE157M016R0040
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    240μA
  • Ripple Current
    1828mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm