  • TCJN226M006S0500
TCJN226M006S0500
advertisement
Manufacturer No:
TCJN226M006S0500
HK JDW NO:
66-TCJN226M006S0500
Purchasing and Inquiry
TCJN226M006S0500 Overview
The ripple current for this part is 285mA.It is capable of supporting leakage currents of 0.0132mA.It operates with the capacitance of 22μF.The rated (DC) voltage (URdc) of 6.3V needs to be provided to fully play its function.
TCJN226M006S0500 Features
285mA ripple current
a leakage current of 0.0132mA
with a capacitance of 22μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
TCJN226M006S0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJN226M006S0500 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJN226M006S0500
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    0805
  • Leakage Current
    0.0132mA
  • Ripple Current
    285mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    500 mΩ
  • Height
    1mm
  • Length
    2.05mm
  • Width
    1.3mm