  • TCJR475M010A0500E
TCJR475M010A0500E
advertisement
Manufacturer No:
TCJR475M010A0500E
HK JDW NO:
66-TCJR475M010A0500E
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJR475M010A0500E Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 500mOhm @ 100kHz for high efficiency.With a capacitance of 4.7μF, it operates.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 10V.The maximum height seated of 0.047 1.20mm°C enables stable operation.
TCJR475M010A0500E Features
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 4.7μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
TCJR475M010A0500E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJR475M010A0500E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJR475M010A0500E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    4.7μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm