  • TCJT107M006S0200
TCJT107M006S0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJT107M006S0200
HK JDW NO:
66-TCJT107M006S0200
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TCJT107M006S0200 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 569mA.Leakage current 0.06mA is supported.This device operates with a capacitance of 100μF.This device needs to be powered by a rated (DC) voltage (URdc) of 6.3V.
TCJT107M006S0200 Features
569mA ripple current
a leakage current of 0.06mA
with a capacitance of 100μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
TCJT107M006S0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJT107M006S0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJT107M006S0200
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1210
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Ripple Current
    569mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    200 mΩ
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm