  • TCJT476M006R0120
TCJT476M006R0120
advertisement
Manufacturer No:
TCJT476M006R0120
HK JDW NO:
66-TCJT476M006R0120
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TCJT476M006R0120
Purchasing and Inquiry
TCJT476M006R0120 Overview
The part's ripple current is determined to be 735mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 120mOhm @ 100kHz.There is 28.2μA leakage current in this capacitor.Capacitance is 47μF when it operates.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 6.3V.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.Its maximum height seated of 0.047 1.20mm°C enables stable operation.
TCJT476M006R0120 Features
735mA ripple current
a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 28.2μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJT476M006R0120 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJT476M006R0120 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJT476M006R0120
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    28.2μA
  • Ripple Current
    735mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm