  • TCJY226M025R0070E
TCJY226M025R0070E
advertisement
Manufacturer No:
TCJY226M025R0070E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJY226M025R0070E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJY226M025R0070E Overview
For high efficiency, you should maintain the 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 22μF, so it operates with no capacitance.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.A voltage rating of 25V allows for high efficiency.In addition to its 0.079 2.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJY226M025R0070E Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
TCJY226M025R0070E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY226M025R0070E applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCJY226M025R0070E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm