  • TCJY336M025R0070
TCJY336M025R0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJY336M025R0070
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJY336M025R0070
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
Molded TCJ 33μF Capacitor 3 (168 Hours) ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount General Purpose -55°C~105°C Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 2458
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY336M025R0070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    82.5μA
  • Ripple Current
    1.336A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm