  • TCJY336M025S0100
TCJY336M025S0100
advertisement
Manufacturer No:
TCJY336M025S0100
HK JDW NO:
66-TCJY336M025S0100
Purchasing and Inquiry
TCJY336M025S0100 Overview
The ripple current for this part is 1006mA.For high efficiency, you should maintain the 100mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Supports leakage currents of 82.5μA.Capacitance is 33μF, so it operates with no capacitance.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 25V.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 25V.
TCJY336M025S0100 Features
1006mA ripple current
a 100mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 82.5μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 25V
the voltage rating of 25V
TCJY336M025S0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY336M025S0100 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCJY336M025S0100
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    82.5μA
  • Ripple Current
    1006mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm