  • TCJY337M006R0040E
TCJY337M006R0040E
advertisement
Manufacturer No:
TCJY337M006R0040E
HK JDW NO:
66-TCJY337M006R0040E
Purchasing and Inquiry
TCJY337M006R0040E Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 40mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.330μF is the capacitance of the device.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.In addition to its 0.079 2.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJY337M006R0040E Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJY337M006R0040E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY337M006R0040E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY337M006R0040E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm