  • TCJY476M020S0070
TCJY476M020S0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJY476M020S0070
HK JDW NO:
66-TCJY476M020S0070
Purchasing and Inquiry
TCJY476M020S0070 Overview
Measured ripple current for the part is 1203mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 70mOhm for high efficiency.It supports the leakage current of 94μA.With a capacitance of 47μF, it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 20V.20V voltage allows for high efficiency.
TCJY476M020S0070 Features
1203mA ripple current
a 70mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 94μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 20V
the voltage rating of 20V
TCJY476M020S0070 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY476M020S0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY476M020S0070
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    94μA
  • Ripple Current
    1203mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm