  • TCN4107M035R0100E
TCN4107M035R0100E
advertisement
Manufacturer No:
TCN4107M035R0100E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCN4107M035R0100E
Package:
2924 (7361 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCN4107M035R0100E Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.With 100μF capacitance, it operates.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.This voltage - Rated at 35V - allows the device to be highly efficient.Operating at [0.079 2.00mm°C]°C seated height makes it stable.
TCN4107M035R0100E Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 35V
TCN4107M035R0100E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCN4107M035R0100E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCN4107M035R0100E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCN J-CAP
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    4
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm