  • TCN4108M006R0055E
TCN4108M006R0055E
advertisement
Manufacturer No:
TCN4108M006R0055E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCN4108M006R0055E
Package:
2924 (7361 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCN4108M006R0055E Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 55mOhm @ 100kHz for high efficiency.This device operates with a capacitance of 1000μF.This device operates on a voltage of -55°C~85°C Volts AC rated.The voltage - Rated of 6.3V allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.079 2.00mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCN4108M006R0055E Features
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~85°C
the voltage rating of 6.3V
TCN4108M006R0055E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCN4108M006R0055E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCN4108M006R0055E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCN J-CAP
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    4
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm