  • TCNK107M006R0200E
TCNK107M006R0200E
advertisement
Manufacturer No:
TCNK107M006R0200E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCNK107M006R0200E
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCNK107M006R0200E Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 200mOhm @ 100kHz.Leakage current 0.06mA is supported.A 100μF capacitance is used to operate it.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.This voltage - Rated at 6.3V - allows the device to be highly efficient.In addition to its 0.039 1.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCNK107M006R0200E Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.06mA
with a capacitance of 100μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCNK107M006R0200E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNK107M006R0200E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
TCNK107M006R0200E
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCN
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    K
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm