  • TCNS107M006R0250E
TCNS107M006R0250E
advertisement
Manufacturer No:
TCNS107M006R0250E
HK JDW NO:
66-TCNS107M006R0250E
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCNS107M006R0250E Overview
For high efficiency, you should maintain the 250mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).This device operates with a capacitance of 100μF.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 6.3V allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.047 1.20mm°C, it is capable of stable operation.
TCNS107M006R0250E Features
a 250mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCNS107M006R0250E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNS107M006R0250E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCNS107M006R0250E
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    TCN
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm