  • TCNT106M035R0200E
TCNT106M035R0200E
advertisement
Manufacturer No:
TCNT106M035R0200E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCNT106M035R0200E
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCNT106M035R0200E Overview
For high efficiency, you should maintain the 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 10μF when it operates.A voltage of -55°C~85°C is used to power the device.A voltage rating of 35V allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.047 1.20mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCNT106M035R0200E Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
an AC voltage of -55°C~85°C
the voltage rating of 35V
TCNT106M035R0200E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNT106M035R0200E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCNT106M035R0200E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCN J-CAP
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz