  • TCNX476M025R0100
TCNX476M025R0100
advertisement
Manufacturer No:
TCNX476M025R0100
HK JDW NO:
66-TCNX476M025R0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCNX476M025R0100 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 100mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 47μF.In order for 25V to perform its function properly, a rated (DC) voltage (Urdu) must be provided.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.High efficiency is enabled by the voltage rating of 25V.In addition to its 0.059 1.50mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCNX476M025R0100 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 25V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
TCNX476M025R0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNX476M025R0100 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCNX476M025R0100
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TCN J-CAP
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm