  • TCQU476M035R0070E
TCQU476M035R0070E
advertisement
Manufacturer No:
TCQU476M035R0070E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCQU476M035R0070E
Package:
2924 (7361 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCQU476M035R0070E Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.47μF is the capacitance of the device.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 35V.With a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, it is capable of stable operation.
TCQU476M035R0070E Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
TCQU476M035R0070E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCQU476M035R0070E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCQU476M035R0070E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCQ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    U
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm