  • TCS-DL004-500-WH
TCS-DL004-500-WH
advertisement
Manufacturer No:
TCS-DL004-500-WH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TCS-DL004-500-WH
Package:
4-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TCS-DL004-500-WH
Description:
SUPPRESSOR TCS DUAL 40V 500MA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCS-DL004-500-WH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-DFN (4x2.5)
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Technology
    Internal Switch
  • Depth
    4.1mm
  • Current Rating
    750mA
  • Base Part Number
    TCS-DL004
  • Number of Circuits
    2
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Voltage - Working
    40V
  • Height
    850μm
  • Length
    3.6mm
  • Width
    3.5mm