  • TCT40-07E07AB
TCT40-07E07AB
advertisement
Manufacturer No:
TCT40-07E07AB
HK JDW NO:
814-TCT40-07E07AB
Package:
120
Datasheet:
TCT40-07E07AB
Description:
Industrial Transformers 120,208V,240V Class2 12V@40VA w/Qk Cnnect
Step5Bar-code shipping tag
TCT40-07E07AB
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx59.44mm W
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    40W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Voltage - Isolation
    1500VAC
  • Current - Output (Max)
    3.34A
  • Voltage - Primary
    120V 208V 240V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Secondary Current
    3.34A
  • Height
    56.5mm
  • Height Seated (Max)
    56.39mm
  • Length
    61mm
  • Width
    92.5mm