  • TCTOA0J157M8R
TCTOA0J157M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCTOA0J157M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCTOA0J157M8R
Package:
Datasheet:
Description:
150μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (SOLID POLYMER) 0.0945mA
Step5Bar-code shipping tag
TCTOA0J157M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.0945mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    200 mΩ
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm