  • TD270N16KOFBPSA1
TD270N16KOFBPSA1
advertisement
Manufacturer No:
TD270N16KOFBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TD270N16KOFBPSA1
Package:
Module
Datasheet:
TD270N16KOFBPSA1
Description:
SCR MODULE 1600V 450A MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TD270N16KOFBPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    IEC-747-6
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    10500A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    9kA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    450A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    270A