  • TDSG5150-N
TDSG5150-N
advertisement
Manufacturer No:
TDSG5150-N
HK JDW NO:
879-TDSG5150-N
Package:
10-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
TDSG5150-N
Description:
Displays Module 1DIGIT 8LED Green CA 10-Pin DIP Module
Step5Bar-code shipping tag
TDSG5150-N
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    10-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Published
    2008
  • Series
    TDS.51
  • Size / Dimension
    0.689 Hx0.482W x 0.252 D 17.50mmx12.25mmx6.40mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    17.5mm
  • Power Dissipation
    550mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.4V
  • Forward Current
    25mA
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    14 mcd
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Digit/Alpha Size
    0.51 13.00mm
  • Dominant Wavelength
    575 nm
  • Height
    17.5006mm
  • Viewing Area (height)
    13mm