  • TDSL3150-G
TDSL3150-G
advertisement
Manufacturer No:
TDSL3150-G
HK JDW NO:
879-TDSL3150-G
Package:
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
TDSL3150-G
Description:
Displays Module 1DIGIT 8LED Red CA 10-Pin DIP
Step5Bar-code shipping tag
TDSL3150-G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    10-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Published
    2016
  • Series
    TDSL31.0
  • Size / Dimension
    0.500 Hx0.372W x 0.252 D 12.60mmx9.45mmx6.40mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Power Dissipation
    320mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
  • Forward Current
    15mA
  • Current - Test
    2mA
  • Luminous Intensity
    900 μcd
  • Millicandela Rating
    0.90mcd
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Reverse Voltage
    20V
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Digit/Alpha Size
    0.39 10.00mm
  • Dominant Wavelength
    625 nm
  • Height
    12.7mm
  • Viewing Area (height)
    10mm