  • TE20A1202B01
TE20A1202B01
advertisement
Manufacturer No:
TE20A1202B01
HK JDW NO:
732-TE20A1202B01
Package:
Datasheet:
TE20A1202B01
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Step5Bar-code shipping tag
TE20A1202B01
  • Approval Agency
    CB, CE, DEMKO, UL
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    1.5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output (Max)
    1.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    12V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Input Connector
    NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    100mW Max
  • Height
    38.1mm
  • Length
    84.074mm
  • Width
    46.99mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.243lb 110.22g
  • Operating Temperature
    -20°C~40°C
  • Published
    2015
  • Series
    TE20 (20W)
  • Size / Dimension
    3.31Lx1.85W x 1.50 H 84.0mmx47.0mmx38.0mm
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Power (Watts)
    18W
  • Max Power Dissipation
    20W