  • TEA1752T/N1,518
TEA1752T/N1,518
advertisement
Manufacturer No:
TEA1752T/N1,518
HK JDW NO:
568-TEA1752T/N1,518
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations15V~38V TEA1752 AC to DC power converterGreenChip? III Series 250kHz
Purchasing and Inquiry
TEA1752T/N1,518 Overview
In the package 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) , the ac to dc converter is embedded.The AC/DC power converter is available in Tape & Reel (TR) .There is a AC/DC converter mounted in the way of Surface Mount .It is necessary to operate the ac dc converter at a temperature of -40°C~150°C TJ °C in order for it to perform properly.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER is employed.As soon as the switching frequency reaches 250kHz , the circuit is closed.Vcc/Vdd can be used within the range of 15V~38V supply voltage.A total of 16 terminations have been recorded.The pins of the ac-dc converter total to 16 .This AC to DC converter belongs to the GreenChip? III manufacturer family.If you select the TEA1752 family, you will be able to search similar acdc converters.Switching Regulator or Controllers includes the ac to dc conversions.It is possible to ensure a maximum value of 38V for the input voltage using a unique technique.
TEA1752T/N1,518 Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 250kHz
TEA1752T/N1,518 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. TEA1752T/N1,518 AC DC Converters applications.
  • Humidifier
  • Standby Power Supply
  • Battery Chargers
  • Cellular phone chargers
  • Set Top Boxes (STB)
  • Replaces linear transformers
  • Battery chargers for mobile devices with touchpad display
  • Auxiliary Power Supply
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • Consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
TEA1752T/N1,518
  • Base Part Number
    TEA1752
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    15V~38V
  • Input Voltage (Min)
    16V
  • Frequency - Switching
    250kHz
  • Input Voltage (Max)
    38V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    BOOST
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    650V
  • Voltage - Start Up
    22V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
    GreenChip™ III
  • JESD-609 Code
    e3
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    250W
  • HTS Code
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1.27mm