  • TEN 50-2415WI
TEN 50-2415WI
advertisement
Manufacturer No:
TEN 50-2415WI
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEN 50-2415WI
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
TEN 50-2415WI
Step5Bar-code shipping tag
TEN 50-2415WI
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C With Derating
  • Series
    TEN 50WI (50W)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.43 H 50.8mmx25.4mmx11.0mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, SCP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    50W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    2.08A
  • Total Power Output-Max
    49.92W
  • Length
    50.8mm
  • Width
    25.4mm