  • TEP 150-2412WI
TEP 150-2412WI
advertisement
Manufacturer No:
TEP 150-2412WI
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEP 150-2412WI
Package:
Datasheet:
TEP 150-2412WI
Description:
Quantity:
In Stock : 10429
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TEP 150-2412WI
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    150W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MXFM-X9
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, cURus
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    12.5A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Published
    2009
  • Series
    TEP 150WI (150W)
  • Size / Dimension
    3.86Lx2.07W x 1.41 H 98.0mmx52.6mmx35.7mm