  • TF38-50S-0.5SV(830)
TF38-50S-0.5SV(830)
advertisement
Manufacturer No:
TF38-50S-0.5SV(830)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-TF38-50S-0.5SV(830)
Package:
Description:
TF38 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 1463
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TF38-50S-0.5SV(830)
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TF38
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    50
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.205 5.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm