  • TFZGTR8.2B
TFZGTR8.2B
advertisement
Manufacturer No:
TFZGTR8.2B
HK JDW NO:
687-TFZGTR8.2B
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 8Ohm 8.2V 500nA @ 5V -55°C~150°C 500mW 2-SMD, Flat Lead
Step5Bar-code shipping tag
TFZGTR8.2B
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Part Status
    Not For New Designs
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 5V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Zener Current
    20mA