  • TFZTR4.3B
TFZTR4.3B
advertisement
Manufacturer No:
TFZTR4.3B
HK JDW NO:
687-TFZTR4.3B
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
TFZTR4.3B
Description:
ZENER DIODE 4.3V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SC-90, SOD-323F
Step5Bar-code shipping tag
TFZTR4.3B
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TFZ4V3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    ZENER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    3.02%
  • Working Test Current
    20mA