  • TGHLVR100JE
TGHLVR100JE
advertisement
Manufacturer No:
TGHLVR100JE
HK JDW NO:
547-TGHLVR100JE
Package:
SOT-227-2
Datasheet:
TGHLVR100JE
Description:
Resistor; Thick Film; Res 0.1 Ohms; Pwr-Rtg 200 W; Tol 5%; SMT; Sot-227; Heat Sink
Step5Bar-code shipping tag
TGHLVR100JE
    18 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    SOT-227-2
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    TGH
  • Size / Dimension
    1.496Lx0.980W 38.00mmx24.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    200W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Depth
    12mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Coating, Housing Type
    Epoxy Coated
  • Height
    9.0932mm
  • Height Seated (Max)
    0.483 12.26mm