  • THS10420RJ
THS10420RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS10420RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-THS10420RJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
THS10420RJ
Description:
Wirewound Resistors THS10 420R 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
THS10420RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2007
  • Series
    THS, CGS
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    420Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    10W
  • Voltage - Rated
    160V
  • Power Rating
    10W
  • Voltage - Rated DC
    160V