  • THS1575RJ
THS1575RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS1575RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-THS1575RJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
THS1575RJ
Description:
Wirewound Resistors THS15 75R 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
THS1575RJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to THS1575RJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    THS, CGS
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.827W 21.00mmx21.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    15W
  • Voltage - Rated DC
    265V
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    265V
  • Lead Length
    7mm
  • Working Voltage
    265V
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Size Code
    8383
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Hole Diameter
    2.4 mm
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    10.9982mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm