  • THS25560RJ
THS25560RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS25560RJ
HK JDW NO:
792-THS25560RJ
Datasheet:
THS25560RJ
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS THS25560RJ RESISTOR, AL CLAD, 25W 560R 5%
Step5Bar-code shipping tag
THS25560RJ
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    1.142Lx1.102W 29.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    550V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Length
    10mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm