  • THS2582RJ
THS2582RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS2582RJ
HK JDW NO:
792-THS2582RJ
Datasheet:
THS2582RJ
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS THS2582RJ RESISTOR, AL CLAD, 25W 82R 5%
Step5Bar-code shipping tag
THS2582RJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to THS2582RJ.
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    1.142Lx1.102W 29.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    82Ohm
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    550V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Length
    10mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm