  • THS4150IDGNRG4
THS4150IDGNRG4
advertisement
Manufacturer No:
THS4150IDGNRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-THS4150IDGNRG4
Package:
HTSSOP EP
Datasheet:
Description:
85mA per Channel 15μA 75 dB Instrumentational OP Amps 8 Pins HTSSOP EP
Quantity:
In Stock : 3740
Step5Bar-code shipping tag
THS4150IDGNRG4
  • Package / Case
    HTSSOP EP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    24.408939mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    14.4MOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    5V
  • Power Dissipation-Max
    1.07W
  • Operating Supply Current
    17.5mA
  • Nominal Supply Current
    21mA
  • Power Dissipation
    1.07W
  • Slew Rate
    650 V/μs
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    75 dB
  • Current - Input Bias
    15μA
  • Output Current per Channel
    85mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    7mV
  • Bandwidth
    150MHz
  • Gain Bandwidth Product
    340MHz
  • Voltage Gain
    67dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Settling Time
    53 ns
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V
  • -3db Bandwidth
    150MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2V
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Max I/O Voltage
    7mV
  • Length
    3mm