  • THS50820RJ
THS50820RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS50820RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-THS50820RJ
Datasheet:
THS50820RJ
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS THS50820RJ RESISTOR, AL CLAD, 50W 820R 5%
Step5Bar-code shipping tag
THS50820RJ
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.008Lx1.181W 51.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    820Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    50W
  • Voltage - Rated
    1.25kV
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Voltage - Rated AC
    1.25kV
  • Lead Length
    10mm
  • Height
    16.9926mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    51mm
  • Width
    30mm