  • THS50R50J
THS50R50J
advertisement
Manufacturer No:
THS50R50J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-THS50R50J
Datasheet:
THS50R50J
Description:
Wirewound Resistors 0.5 Ohms 50W 50PPM
Step5Bar-code shipping tag
THS50R50J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to THS50R50J.
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.008Lx1.181W 51.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    500mOhm
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Voltage - Rated AC
    1.25kV
  • Lead Length
    10mm
  • Height
    16.9926mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm