  • THS75510RJ
THS75510RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS75510RJ
HK JDW NO:
792-THS75510RJ
Datasheet:
THS75510RJ
Description:
Wirewound Resistors THS75 510R 5%
Step5Bar-code shipping tag
THS75510RJ
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    1.929Lx1.870W 49.00mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    510Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.4kV
  • Power Rating
    75W
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Max Power Dissipation
    75W
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    40W
    Solder
  • Hole Diameter
    4.4 mm
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm