  • TJ0871500000G
TJ0871500000G
advertisement
Manufacturer No:
TJ0871500000G
HK JDW NO:
48-TJ0871500000G
Description:
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets 01-500 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
Quantity:
In Stock : 5975
Step5Bar-code shipping tag
TJ0871500000G
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Housing Material
    Thermoplastic Resin
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    01-500
  • Feature
    Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    8
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Insulation Height
    0.594 15.09mm
  • Termination Style
    Screw - Rising Cage Clamp
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    12-24 AWG
  • Current - UL
    12A
  • Torque - Screw
    0.56 Nm (5.0 Lb-In)