  • TJ1111020000G
TJ1111020000G
advertisement
Manufacturer No:
TJ1111020000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-TJ1111020000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.138 3.50mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
TJ1111020000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - UL
    10A
  • Voltage - IEC
    300V
  • Plug Wire Entry
    180°
  • Wire Gauge or Range - mm²
    1.5mm2
  • Wire Strip Length
    6-7mm
  • Current - IEC
    10.5A
  • Screw Size
    M2
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TJ
  • Feature
    Mating Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Black
  • Pitch
    0.138 3.50mm
  • Insulation Height
    0.437 11.10mm