  • TK25E60X5,S1X
TK25E60X5,S1X
advertisement
Manufacturer No:
TK25E60X5,S1X
HK JDW NO:
4669-TK25E60X5,S1X
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 140m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 2400pF @ 300V 60nC @ 10V 600V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 7012
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TK25E60X5,S1X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DTMOSIV-H
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    180W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    140m Ω @ 7.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 1.2mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2400pF @ 300V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    60nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    25A