  • TL-N20MD1
TL-N20MD1
advertisement
Manufacturer No:
TL-N20MD1
HK JDW NO:
607-TL-N20MD1
Package:
Module
Datasheet:
TL-N20MD1
Description:
10V~30V Inductive Module Plastic Cable Leads Module 2-Pin
Purchasing and Inquiry
TL-N20MD1 Overview
It comes with the Module package to make it easier for you. If the proximity sensors are operated at a temperature of -25°C~70°C, they will perform well. A 2 pin electronic component is used in this application.
TL-N20MD1 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 300Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
TL-N20MD1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety TL-N20MD1 Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Measurement of the distance from the target
  • Notebooks
  • Parking
  • Office automation equipment
  • Automatic faucet
  • Air-conditioners
  • Wearables
  • Anti-aircraft systems
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
TL-N20MD1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TL-N20MD1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    2
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    1999
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.787 (20mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    300Hz
  • Touchscreen
    Capacitive
  • Height
    40.5mm
  • Length
    53mm
  • Width
    40mm